Zmagania przeciwko szkodliwym oparom

22.11.2020, 11:20 0 komentarzy
Zmagania przeciwko szkodliwym oparom

Dzień Czystego Powietrza można było obchodzić raptem parę dni temu.Z tego właśnie powodu należy nabrać nieco refleksji nawiązujących do sporego problemu, pojawiającego się w obrębie całego kraju. Mowa tu oczywiście o smogu, który może być dla całej cywilizacji naprawdę niezwykle katastrofalny. Niekorzystne toksyny, którymi oddychamy niemalże w każdy dzień, niewątpliwie mają związek z nieustannym rozszerzaniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już prawie rok. W sposób niewątpliwy warto regularnie informować czym jest degradacja powietrza bądź też jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.


W kilku programach telewizyjnych, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. Należy przede wszystkim być świadomym tego, że aktualnie w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił także problem smogu. Dobrą opcją na zabezpieczanie się przeciwko zatruciu powietrza jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego powiadomił nas również, iż około połowę smogu w Polsce wyrabiamy my sami w naszych domach. Uznał, że jeśli nie zrezygnujemy z kotłów, które zanieczyszczają środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Dodatkowo, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem podłączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za około 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak ogłosił Piotr Woźny, prezes spółki. Bądźmy świadomi też tego, że kłopot ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 można ze sobą bezspornie połączyć. Epidemia COVID rozpoczęła się w obszarach o bardzo wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


W kwestii smogu bez żadnych wątpliwości trzeba również mieć świadomość tego, co w zasadzie jest decydującą tego przyczyną. Zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu bez liku niszczycielskich substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wymienionych kwestii jest niebywale istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz