Międzynarodowy Dzień Tolerancji - czym jest?

19.11.2020, 15:43 0 komentarzy
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - czym jest?

Od przeszło 25 lat, 16 listopada oficjalnie świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został unormowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ta data, ma co roku podkreślać, że z brakiem tolerancji każdego dnia ma kontakt dużo osób. Apelowanie do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów tego typu jest zachęceniem do tego, by znaleźli rozwiązanie tego występującego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy między innymi na tym, by wykluczyć nietolerancję poprzez edukację, czy także przygotowywanie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu promowanie tolerancji i zachęcanie do braku poniżania osób dyskryminowanych.

Częściej zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były powodem stworzenia tejże inicjatywy. Z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, mają do czynienia właśnie te grupy, co zarejestrowano na przestrzeni kilku lat. Objawy nietolerancji mogą być ogromnie kłopotliwe dla osób szykanowanych, dlatego też obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają informować o różnych sytuacjach, w których dochodzi do użycia siły, a także pomóc w odnalezieniu głównych przyczyn ukazania się nietolerancji. Żeby dowiedzieć się, czym faktycznie jest poszanowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz postrzeganie różnic indywidualnych, przydatne są tego rodzaju akcje, które z pełnym przekonaniem stają się pomocne w tym zakresie. Ponadto ma szkolić, uczyć umiejętności słuchania, rozumienia innych ludzi, a także uznania różnego rodzaju kultur.


W jaki sposób świętowano w Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji?


Jednogłośny apel wygłosili burmistrzowie, jak i prezydenci polskich miast, w którym to proszą o zapobieganie fizycznej i werbalnej przemocy wynikającej z rasizmu i homofobii, ale i również przekazują ogromne poparcie dla tych osób. Pod jednogłośnym manifestem wstawił się między innymi prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski zasygnalizował, że solidarność tego dnia będzie ukazywana poprzez wywieszanie tęczowych flag, jak i podświetlania wielu budynków. Wyjątkowo w tęczowych barwach został podświetlony Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Tagi:

Zostaw komentarz